U periodu od januara do oktobra 2010. godine inspektori rada obavili su 12.324 inspekcijskih nadzora, kojima je utvđeno 8.914 nepravilnosti, donijeto 957 rješenja od čega 381 o otklanjanju nedostataka zbog povrede propisa iz oblasti zaštite na radu, 196 o otklanjanju nepravilnosti iz oblasti radnih odnosa, 432 rješenja o zabrani rada, od čega 63 zbog neposredne opasnosti po život i 202 zbog angažovanja zaposlenih na crno, a ostala su zbog nepostupanja po rješenju inspektora za otklanjanje nepravilnosti. Saopšteno je da je podnešeno 150 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, podnešene su tri krivične prijave, a izrečeno je 2.764 mandatnih kazni u ukupnom iznosu od 456.060 eura, od su gotovo sve naplaćene. Preventivni karakter rada ove inspekcije se ogleda u davanju savjeta poslodavcima i zaposlenima o tome koji su to najdjelotvorniji instrumenti kada je u pitanju primjena zakonskih propisa i način ostvarivanja prava iz rada i po osnovu rada, kao i putem ukazivanja poslodavcima za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti kojih je u ovom periodu bilo 4.051, od čega 252 za uplatu doprinosa za lica sa invaliditetom.
U periodu od januara do oktobra 2010. godine inspektori rada obavili su 12.324 inspekcijskih nadzora, kojima je utvđeno 8.914 nepravilnosti, donijeto 957 rješenja od čega 381 o otklanjanju nedostataka zbog povrede propisa iz oblasti zaštite na radu, 196 o otklanjanju nepravilnosti iz oblasti radnih odnosa, 432 rješenja o zabrani rada, od čega 63 zbog neposredne opasnosti po život i 202 zbog angažovanja zaposlenih na crno, a ostala su zbog nepostupanja po rješenju inspektora za otklanjanje nepravilnosti.
Saopšteno je da je podnešeno 150 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, podnešene su tri krivične prijave, a izrečeno je 2.764 mandatnih kazni u ukupnom iznosu od 456.060 eura, od su gotovo sve naplaćene.
"Preventivni karakter rada ove inspekcije se ogleda u davanju savjeta poslodavcima i zaposlenima o tome koji su to najdjelotvorniji instrumenti kada je u pitanju primjena zakonskih propisa i način ostvarivanja prava iz rada i po osnovu rada, kao i putem ukazivanja poslodavcima za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti kojih je u ovom periodu bilo 4.051, od čega 252 za uplatu doprinosa za lica sa invaliditetom“, saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Inspekcija rada je postupala po 1.034 podnešene inicijative zaposlenih i drugih zainteresovanih lica dostavljenih neposredno inspekciji rada i putem novootvorene telefonske linije "Green line“, podnešene su 52 inicijative od 15. 09. 2010. godine kada je otvorena ova linija.
U proteklih deset mjeseci Inspekcija zaštite na radu je izvršila 48 uviđaja povodom nesreća na radu, od čega su četiri nesreće imale smrtni ishod, jedna kolektivna nesreća i 43 teške povrede na radu.
Konstatovano je nadzorom da je najčešći uzrok povreda na radu angažovanje lica koja nijesu stručno osposobljena za poslove koje obavljaju, zaposleni kod kojih nije izvršena prethodna provjera zdravstvene sposobnosti, dotrajalost sredstava rada i upotreba istih bez prethodno pribavljenih stručnih nalaza od ovlašćenih organizacija za poslove zaštite na radu.
Zaposleni koji su pretpjeli povrede na radu uglavnom su bili u nezakonitom radnom odnosu odnosno bili su angažovani na crno. Nesreće se najčešće dešavaju zbog toga što poslodavac krši zakon i propise zaštite na radu, najviše svjesno iz želje za većom zaradom i manjim ulaganjem. Dešava se i da su poslodavci neupućeni u propise, što ih u svakom slučaju ne opravdava.
Broj lica koji su zasnovali radni odnos u skladu sa Zakonom o zapošljavanju i radu stranaca,a evidentirani su nadzorom inspekcije rada je 6.742 , dok je prema podacima Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u naznačenom periodu izdato je 12.287 radnih dozvola za strance.
Na intervenciju inspekcije rada 662 lica zasnovala su radni odnos na neodređeno vrijeme, zbog toga što su zatečeni bez ugovora o radu,odnosno radni odnos im je transformisan sa određenog na neodređeno vrijeme.
U drugoj polovini oktobra mjeseca ove godine inspekcija rada je izvršila pojačan nadzor na gradilištima širom Crne Gore i kontrolisala 92 gradilišta, od kojih je kod 62 subjekta nadzora izrečena mjera privremene zabrane rada, prvenstveno zbog nepoštovanja propisa zaštite na radu i rada na crno.
Pored zabrana rada izrečena je 191 mandatna kazna zbog nepravilnosti utvrđenih na gradilištima u ukupnom iznosu od 31.515eura.
U toku oktobra Inspekcija rada za oblast zaštite na radu je izvršila tri uviđaja teške popvrede na radu na gradilištima, što je takođe još jedan podatak koji se ne smije zanemariti, pa će inspekcija rada djelovati konstantno na terenu.